Jesienne spotkanie „W drodze”

„W drodze”, wystawa przygotowywana przez gdańską artystkę Danutę Joppek miała w tym roku swoje 9 spotkanie. Tym razem na Wyspie Sobieszewskiej w Galerii Archipelagu Kultury – „Wyspa Skarbów”. Jak w powieści Roberta Louisa Stevensona, w klimacie jesiennych szkockich słot wysypały się artystyczne skarby wysokiej próby, nie tylko zresztą wybrzeżowych twórców.

 


Danuta Joppek za każdym razem, kiedy próbuję odkryć „klucz”, którym posługuje się, czy to w tworzeniu listy zapraszanych gości, czy doborze ich pod kątem prezentacji artystycznej, zawsze stara się zgrabnie omijać temat. Pewnie właśnie ta tajemnica pozwala odnosić sukces. Z roku na rok wystawy zyskują na wartości. Ideą spotkań przeważnie jest to samo, chwila oddechu, chwila spokojnego zobaczenia się, porozmawiania, wymiany poglądów również i tych innych niż artystyczne, ale również i tych dotyczących osobistych dokonań, postaw, a i ostatnio namalowanych obrazów. Sztuka jednak aranżuje relacje i jest tym najistotniejszym powodem dla którego zjeżdżają się ludzie by chwilę nacieszyć się sobą. Ten niekłamany publiczny pokaz ostatnich dokonań prezentowanej grupy, wydał się rzeczywiście nowatorski, mocno odświeżający i szczery. Zaproszenie większej ilości nowych osób, wyszło wystawie jedynie na dobre.

 

Danuta Joppek

 

Danuta Joppek: Udało się w tym roku zaprezentować aż 31 artystów, którzy przedstawili prace na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Niektóre jednak nazwiska musiały się powtórzyć, są to osoby które corocznie pomagają mi przy organizacji tego przedsięwzięcia. Zazwyczaj są to te same osoby: Grażynka Tomaszewska Sobko, Ala Bach, Zbigniew Wąsiel i tym razem Piotr Kowalski. Wystawie nigdy nie przyświeca jakieś spójne hasło czy idea. Jej poziom, a raczej nowi ludzie wyznaczają kierunek spotkań „W drodze”.  

 

Danuta Joppek, Życie po życiu, tech. mieszana, płótno, 2016

 

 

 

- W tym roku zaprosiłaś szeroką reprezentację wykładowców naszej gdańskiej uczelni plastycznej.
Danuta Joppek: Tak, to prawda ale prezentacji wyszło to jedynie na dobre, ich intelektualny wkład w nasze środowisko jest znakomity. Zaprosiłam również gości z Niemiec reprezentujących artystyczną grupę „Transform” z Würzburga, znakomitych artystów, prezentujących swoje dokonania w całej Europie.  Od pierwszej edycji spotkań dbam o poziom  i staram się  go co roku podnosić i to bez względu na reprezentowane środowiska. Zawsze zapraszam twórców, o których mam choć minimalną wiedzę i znam ich prace. Nigdy jednak nie staram się klasyfikować tej twórczości. Na pewnym poziomie tego typu oceny są już niepotrzebne. Proszę odwiedzić wystawę i samemu zobaczyć. Wielość prac i technik zagwarantowało sporą różnorodność form wypowiedzi twórczej. Chodzi również o uruchomienie i wymianę energii, a także emocje, nigdy nie wiadomo co z tego wyniknie. To również poruszenie naszych umysłów i pokazanie swoich prac w szerszym kontekście.

 

Magnus Kuhn

 

 

Roman Gajewski, Na głosy 4, tech. własna, druk cyfrowy, 2016

 


- Tym razem, po raz pierwszy wystawa zostanie przeniesiona i pokazana w innym miejscu.
Danuta Joppek: Wystawa zostanie z drobnymi korektami przeniesiona na Zamek w Krokowej. Mam dług wdzięczności wobec pani Elwiry Worzały koordynatorki przeniesienia prezentacji i rozpoczęcia nowego sezonu artystycznego i nowego sezonu turystycznego nad morzem. Do Krokowej przyjedzie cała sześcioosobowa reprezentacja grupy „Transform” z Niemiec na czele z Magnusem Khunem, performerem znanym już z pokazu w Galerii ZPAP w Gdańsku. Ich przyjazd uświetni poczynania Fundacji Posko-Niemieckiej w ramach „Europejskich Spotkań” działających na mocy porozumienia Gminy Krokowa i rodziny von Krokow.

 

Cezary Paszkowski, Sfera, druk cyfrowy, 2015

 

 

Czesław Tumielewicz, Włochy Lucca Plac, akryl, 2014

 

 

Danuta Joppek, doświadczona malarka, animatorka kultury, w tym roku zaproponowała dość śmiałe połączenie prac autorów wywodzących się z bardzo różnych środowisk artystycznych. Okazało się, że wystawa pod wieloma względami jest spójnia, ogląda się ją z wielkim zaciekawieniem. Tworzy aktualny przegląd środowiskowy. Co ciekawe możemy zobaczyć prace dwóch pokoleń naszych znamienitych twórców, wykładowców ASP w Gdańsku oraz ich uczniów, a także artystów wywodzących się z zupełnie innych środowisk, co daje szeroki wgląd w naszą wybrzeżową sztukę. Jest wiele oryginalnych dzieł w wielu wypadkach niosących głębokie przemyślenia, idee, podteksty. Jest też powrót do uznanych   wartości malarskich reprezentowanych w pewnej konwencji realizmu ale również eksperymentów. Danuta Joppek tym razem stworzyła dobry, interesujący, autorski przegląd malarstwa osób sobie znanych, bliskich i podziwianych.

Stanisław Seyfried

Artyści biorący udział w 9 wystawie z cyklu "W drodze...":
Bach Alicja, Biberstein Maciej, Bogusławski Tomasz, Branicka Marta, Gajewski Roman, Glaza Tomasz, Gliszczyński Krzysztof, Joppek Danuta, Karłowski Kuba, Kołyszko Wojciech, Kowalewski Ryszard Kowalski Piotr, Lasecki Hugon. Łopaciński Przemysław, Łotocka-Huelle Ida, Paszkowski Cezary, Sładczyk Mariusz, Socha Andrzej, Szczodrowska Katarzyna, Targońska Maria, Tomaszewska-Sobko Grażyna, Tumielewicz Czesław, Wąsiel Zbigniew, Zalewska-Sładczyk Beata, Zwolicki Jan

Niemiecka Grupa Artystów TRANSFORM w składzie:
Kiesel Werner, Klug - Berninger Irmtraud, Krug - Stuehrenberg Cornelia, Kuhn Magnus, Nerowski Gerhard, Schaller Roland

Wyspa Sobieszewska - Galeria Wyspa Skarbów. Wystawa potrwa do 31. 10. 2016
W marcu 2017 wystawa zostanie przeniesiona do Zamku w Krokowej

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam