Zamek w Malborku , ok. 1890

Zamek w Malborku , ok. 1890
Autor: Scherres Alfred
Tytuł: Zamek w Malborku , ok. 1890
Technika: olej, płótno

obraz pochodzi z kolekcji Andrzeja Walasa


Autor: Scherres Alfred
Tytuł: Zamek w Malborku , ok. 1890

Technika: olej, płótno

obraz pochodzi z kolekcji Andrzeja Walasa

 Alfred Scherres (1864, Gdańsk-1924, Berlin)
Należy  do czołówki malarzy XIX-wiecznego Gdańska. Co prawda kształcił się poza Gdańskiem, jednak większość jego  znakomitych obrazów została namalowana nad Motławą. Był synem  malarza, pochodzącego z Królewca -  Carla Scherresa (1833 -1923). Tego samego , który w 1862 roku wraz Wilhelmem Stryowskim i Louisem Sy  w Dworze Artusa restaurował  olbrzymich rozmiarów obraz „Polowanie Diany”. Carl Scherres podczas swego pobytu w Gdańsku, wielce zasłużył się dla rozwoju sztuki w mieście,  bowiem był czynnym członkiem  Gdańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Malarz znany jest z wielu melancholijnych i sentymentalnych pejzaży malowanych w okolicach Królewca, Elbląga, Gdańska oraz Brandenburgii. W czasie  sześcioletniego pobytu Carla Scherresa  nad Motławą  (1859-1865) w domu przy dzisiejszej ulicy Chlebnickiej przyszedł na świat  Alfred. Niebawem rodzina Scherresów, na krótko przeniosła się do Królewca, po czym zamieszkała w Berlinie, gdzie mały Alfred dorastał. Zapewne  talent, syn odziedziczył po ojcu. Studia malarskie w roku 1884 rozpoczął w berlińskiej  Akademii .  Po dwóch latach przeniósł się do królewieckiej Akademii Sztuki, w której przed laty studiował jego ojciec.  W 1889 roku już jako początkujący malarz trafił jeszcze  na dwa lata do małej Akademii w Karlsruhe, ale za to do dwóch znanych niemieckich malarzy , prof. Hermana Baischa i prof. Gustawa Schönlebera.  Po  studiach powrócił do Berlina, ale  już od 1883 roku zaczął pojawiać się  w swoim  ukochanym rodzinnym mieście. W Gdańsku spędzał wiele miesięcy w roku. Pozostawił wielką kolekcję obrazów przedstawiającą zakątki hanzeatyckiego miasta z jego nabrzeżami nad Motławą, parowcami w kanałach portowych, lomami pod żaglami, łodziami rybackimi  przy brzegu  morza.
 Alfred  Scherres malował również sceny rodzajowe.  Większość prac malarza to jednak widoki Gdańska. Tak jak znakomity,  nabytek w  kolekcji gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa  „Targ Rybny w Gdańsku”. Obraz przyjechał z Niemiec i jak zapewnia jego nowy właściciel, niestety nie był tani, ale  jak mówi,  jego miejsce powinno być w naszym mieście.   Obraz namalowany został w pochmurny dzień , przed zmierzchem i pochodzi z 1898 roku, a więc z czasów kiedy  artysta był w pełni sił twórczych, miał wtedy 34 lata.  Szarość dnia, unosząca się deszczowa mgiełka sprawia trochę przygnębiające wrażenie, podobnie jak w prezentowanym obrazie „Zamek w Malborku”, pochodzącym z około  roku 1892 . Artysta przedstawia budowlę od strony Nogatu  i malował ją pod koniec zachodzącego dnia w ulubionych szarych tonacjach przed zmrokiem. Alfred Scherres należy do sporej rzeszy gdańskich twórców pojawiających się ostatnio na aukcjach renomowanych, europejskich domów aukcyjnych.   Szczególnie cieszy pojawianie się ostatnio wielu  dzieł znakomitych Gdańszczan  (Zielcke, von Luckner, Rodde, Meyerheim, Brandis, Bahl, Hildebrandt).  Wbrew  niektórym sceptykom uważającym gdańskie malarstwo  XIX  i  XX wieku za prowincjonalne,  ponownie powraca   moda  na  solidną, dobrą  sztukę.

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam