Monika Knoblauch-Kwapińska - Nie | Zwykły Sopot

Monika Knoblauch-Kwapińska
Ukończyła Politechnikę Gdańską na Wydziale Architektury. Przez wiele lat była związana zawodowo z architekturą Sopotu. Jest malującym architektem. Brała udział w kolejnych odsłonach projektu „Architekci Malują”, portretując Sopot, Gdańsk, Gdynię oraz Kaszuby.
Pochodzi z rodziny związanej z Sopotem od wielu pokoleń. Historia rodzinna sięga początków historii miasta. Powiązanie losów rodziny z Sopotem, historie przekazywane przez bliskich podczas rodzinnych spacerów po mieście, są źródłem emocjonalnej identyfikacji artystki z miejscem, w którym żyje i pracuje.


Prace prezentowane na wystawie „nie | zwykły Sopot” powstawały w domowym zaciszu na przestrzeni wielu lat i są dialogiem autorki z miastem, jak również komentarzem do zmieniającego się Sopotu. Część obrazów jest śladem przeszłości, gdyż przedstawia miejsca już nie istniejące, bądź takie, które uległy znacznej transformacji.
Malarka stała się kronikarzem odnotowującym zmienny stan rzeczy i ulotność chwili. Jej obrazy wyrażają zachwyt nad urokliwymi zakątkami Sopotu, zapomnianymi ogrodami, starodrzewem, który często pozostał jedynym milczącym świadkiem minionych czasów.
Na wystawie nie zabraknie przedstawień plaży i morza, oraz turystów, którzy stali się nieodzowną częścią wizerunku miasta.
Wystawa w znacznej części jest dedykowana Sopotowi, pozostałe prace to efekt fascynacji Kaszubami i Kociewiem, które stanowią dla malarki niewyczerpane źródło inspiracji.

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam