Banner

Witamy

 Galeria Essey jest portalem sztuki i specjalizuje się w prezentacji europejskiego malarstwa marynistycznego oraz malarstwa artystów związanych z Wybrzeżem. Przedstawiamy również malarzy XIX-wiecznego Gdańska, a także mało znanych twórców Wolnego Miasta Gdańska.

 

Jednym z podstawowych tematów jest  jednak prezentacja malarzy sopockich. Zaraz po wojnie sopocką szkołę malarstwa tworzyli wielcy artyści: Artur Nacht-Samborski, Juliusz i Łada Studniccy, Jacek i Hanna Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie, Janusz Strzałecki, Piotr Potworowski i Jan Cybis. Tu powstał termin „szkoła sopocka”, o który do dziś trwają spory. Dylemat polega na tym czy był to nurt, styl, czy może tylko postawa miejscowych malarzy wobec wszechobecnego wówczas socrealizmu.

 

Wiele miejsca poświęcamy również aktualnym wydarzeniom artystycznym mającym miejsce na Wybrzeżu.PRACA MIESIĄCA

Polowanie z sokołami, 1894
Wilhelm Carl Räuber

Polowanie z sokołami, 1894
O autorze:

Wilhelm Carl Räuber (1849,Kwidzyn-1926,Monachium)
Studia rozpoczął w 1869 roku w Królewieckiej Akademii Sztuki. Po trzech latach na dalszą naukę pojechał do Monachium gdzie przystąpił do pracowni prof. Wilhelma von Dieza. W Monachium pozostał już do końca życia. Reprezentował typowy wywodzący się ze „szkoły monachijskiej” styl malowania. Od roku 1879 brał udział w licznych wystawach, a w 1880 roku otrzymał złoty medal na pokazie w Düsseldorfie. W trzy lata później na wystawie w Monachium nagrodzony został medalem II klasy. Był malarzem historycznym, malował również sceny rodzajowe : targi koni, bitwy, jeźdźców, polowania, a także portrety. Jego obrazy na aukcjach sztuki osiągają wysokie ceny.

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam