• Trzy kwadranse z Marią Lepczak-Wysocką
    Jak „Trzy kwadranse jazzu”, audycja Jana Ptaszyna Wróblewskiego, ale powrócę jeszcze do tego. Wreszcie pojawiła się kandydatka w wyborach samorządowych na prezydenta Sopotu. Osoba w pełni odpowiadająca wysokim wymaganiom mieszkańców. Maria Lepczak-Wysocka, artystka, graficzka, malarka, dizajnerka z dużą wyobraźnią.
  • W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
    Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty Stefana Szmaja. Co pewien czas w moich poszukiwaniach prac wybrzeżowych artystów przewijało się jego nazwisko.
  • Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
    Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać. Gdański grafik swoją twórczość podporządkował wysokim wymaganiom artystycznym. Rysunek jest najważniejszy od niego można rozpocząć budowanie dzieła.
  • Barbara Gruszka – Maroko

    Obchodząca w maju swoje pięciolecie powstania gdańska Galeria "W Zaułku" przygotowała dwa znaczące wydarzenia. 10 maja rozpocznie się wystawa ekscytującej Barbary Gruszki, artystki pochodzącej z toruńskiego środowiska artystycznego. Malarka kończyła tamtejszy Uniwersytet na Wydziale Grafiki, a dziś od lat mieszka w Gdańsku i zaprezentuje ekspozycję starych i nowych prac zatytułowaną „Maroko”. Drugim wydarzeniem będzie specjalnie przygotowany na Noc Muzeów, przypadającą na 18 maja, pokaz obrazu Jacka Malczewskiego „Portret własny”.

O NAS

To nowa propozycja poświęcona sztuce. Jest kontynuacją „Galerii Essey” portalu sztuki z wieloletnim doświadczeniem. Nowa formuła powiększona o felietony teatralne i jazzowe pozwoli na poszerzenie informacji kulturalnych z Wybrzeża. Teksty teatralne przygotowywać będzie Małgorzata Zalewska, współpracująca z portalem teatrdlawszystkich.eu. Jak dotychczas nowy portal nadal gro miejsca poświęci europejskiemu malarstwu marynistycznemu oraz malarstwu artystów związanych z Wybrzeżem. Przedstawiać będziemy również malarzy XIX-wiecznego Gdańska, a także mało znanych twórców Wolnego Miasta Gdańska. Ważnym tematem naszych publikacji będzie prezentacja malarzy sopockich, którzy zaraz po wojnie tworzyli sopocką szkołę malarstwa, która do historii polskiej sztuki przeszła jako „szkoła sopocka”. Tworzyli ją : Artur Nacht-Samborski, Juliusz i Łada Studniccy, Jacek i Hanna Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie, Janusz Strzałecki, Piotr Potworowski i Jan Cybis. Do dziś trwają dyskusje, nad dylematem, czy była tylko nurtem, stylem, czy może tylko postawą miejscowych malarzy wobec wszechobecnego wówczas socrealizmu. Współpraca portalu z gdańskimi galeriami sztuki rodzi plan stworzenia jeżeli nie muzeum to „Galerii Szkoły Sopockiej”. Portal wiele miejsca poświęci również aktualnym wydarzeniom artystycznym mającym miejsce na Wybrzeżu.
Małgorzata Zalewska
z zawodu aktorka, z zamiłowania recenzentka, w życiu organizatorka życia rodzinnego z pasją do gotowania. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, była aktorka Teatru Wybrzeże i suflerka w Teatrze Miejskim w Gdyni. Współpracownik Radia Gdańsk i Telewizji w Gdańsku, znawczyni porcelany, miłośniczka literatury z sercem przepełnionym miłością do teatru.
Stanisław Seyfried
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego, Wydział Rynku Sztuki i Antyków. Reportażysta radiowy, w latach 1991-1993 zastępca red. nacz. Polskiego Radia w Gdańsku. Prezes Wydawnictwa Delta Press (1998- 2003) wydawcy- „Głosu Wybrzeża”. Od 2010 roku autor znanych w Trójmieście felietonów dotyczących sztuki, publikowanych na łamach „Gazety Gdańskiej”, portalu „Wybrzeże 24.pl” oraz portalu „galeriaessey”. Autor blisko 800. artykułów i wywiadów ze znanymi osobowościami świata sztuki. Autor wielu katalogów sztuki do organizowanych na Wybrzeżu wystaw między innymi : „Malarze XIX-wiecznego Gdańska”, „Szkoła sopocka- między sztuką a polityką”, „Ocalić od zapomnienia- Stanisław Wójcik”, „Ocalić od zapomnienia- Zygmunt Karolak”, „Ocalić od zapomnienia- Cześnik”, „Eduard Hildebrandt- 200. lecie urodzin” oraz książki „Galeria Sztuki Gdańskiej”. Współpracował z kwartalnikiem literackim „Autograf” i dwumiesięcznikiem „Topos”. Był kuratorem wielu wystaw malarskich, współpracował z ZPAP w Gdańsku. Miłośnik jazzu.

MALARSTWO

środa, 04 grudnia 2024
Na plaży w Jelitkowie
Na plaży w Jelitkowie
czwartek, 21 listopada 2024
Gdańscy malarze w okowach NSDAP
Gdańscy malarze w okowach NSDAP

TEATR

środa, 04 grudnia 2024
Coppelia
Coppelia
czwartek, 21 listopada 2024
Śpiew morza
Śpiew morza
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam