Witamy
Galeria Essey jest portalem sztuki i specjalizuje się w prezentacji europejskiego malarstwa marynistycznego oraz malarstwa artystów związanych z Wybrzeżem. Przedstawiamy również malarzy XIX-wiecznego Gdańska, a także mało znanych twórców Wolnego Miasta Gdańska.
Jednym z podstawowych tematów jest jednak prezentacja malarzy sopockich. Zaraz po wojnie sopocką szkołę malarstwa tworzyli wielcy artyści: Artur Nacht-Samborski, Juliusz i Łada Studniccy, Jacek i Hanna Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie, Janusz Strzałecki, Piotr Potworowski i Jan Cybis. Tu powstał termin „szkoła sopocka”, o który do dziś trwają spory. Dylemat polega na tym czy był to nurt, styl, czy może tylko postawa miejscowych malarzy wobec wszechobecnego wówczas socrealizmu.
Wiele miejsca poświęcamy również aktualnym wydarzeniom artystycznym mającym miejsce na Wybrzeżu.
PRACA MIESIĄCA
Łodzie rybackie, akwatinta
Żukowski Stanisław
O autorze:
Stanisław Żukowski (1911, Wilno – 1983, Gdańsk)
Grafik, pedagog, uprawiał drzeworyt, linoryt, akwatintę i mezzotintę. W latach 3o. studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie pod kierunkiem Jerzego Hoppena, techniki wklęsłodrukowe oraz Ludomira Ślędzińskiego, rysunek i kompozycję, a także w Warszawie grafikę w pracowni Edmunda Bartłomiejczyka i Tadeusza Pruszkowskiego malarstwo. Podczas kampanii wrześniowej z grupą gen. Kleeberga dostał się do niewoli do obozu w Woldenbergu. W 1971 roku założył Gdańską Doświadczalną Pracownię Graficzną ZPAP „Oficyna” Wojenne przeżycia utrwalił w Tece Obozowej oraz w tece Obóz jeńców IIC (Woldenberg 1943) Po wojnie w Gdańsku wraz z Janem Kilarskim ratował zabytki miasta. Wydał też tekę Ruiny Gdańska, a w1950 roku Tekę rybacką ukazującą pejzaż Zalewu Wiślanego, a także portretował zabytki Kaszub. W latach 60, związany był z Muzeum w Malborku.