• Nie wiem czy można będzie wystawę Wojtka Felcyna „Na niby” zobaczyć na żywo. Dziś oczywiście takiej możliwości nie ma, trwa pandemia, jednak przypuszczam, że nie oto chodzi. Ekspozycja w zamiarze autora przygotowana ze względu na okoliczności jako wirtualna, zostanie udostępniona indywidualnie przyjaciołom, chwile później ukaże się w sieci. To intelektualne „puszczenie oka” do swoich znajomych i oderwanie towarzystwa od telewizora.
  • Wielce uzdolniony artysta Robert Reinick (1805, Gdańsk-1852, Drezno) pochodził z gdańskiej rodziny kupieckiej.
  • W wielopokoleniowej rodzinie Meyerheimów, gdańskich malarzy, spośród dziewięciu artystów, synów i wnuków Carla Friedricha, sześcioro z nich przyszło na świat w Gdańsku. Głowa rodu Carl Friedrich Meyerheim (1780, Gdańsk - 1841, Gdańsk) dał początek kariery artystycznej wybitnie uzdolnionym swoim czterem synom i przynajmniej czterem wnukom.
  • Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we Francji. W XVII wieku nastąpił gwałtowny rozwój akwaforty, szczególnie grafiki reprodukcyjnej. Do Paryża przybywali mistrzowie z całej Europy, prym wiedli artyści z Niderladów, Flandrii i Niemiec. Zaczęły powstawać kolekcje rycin, nadając kierunek rozwoju tej sztuki. Umiejętność posługiwania się rylcem była na równi cenna jak malowanie, tworzenie poezji czy komponowanie muzyki, również artyści związani z Gdańskiem uczestniczyli w wieloletniej nauce w Paryżu.
Banner

Witamy

 Galeria Essey jest portalem sztuki i specjalizuje się w prezentacji europejskiego malarstwa marynistycznego oraz malarstwa artystów związanych z Wybrzeżem. Przedstawiamy również malarzy XIX-wiecznego Gdańska, a także mało znanych twórców Wolnego Miasta Gdańska.

 

Jednym z podstawowych tematów jest  jednak prezentacja malarzy sopockich. Zaraz po wojnie sopocką szkołę malarstwa tworzyli wielcy artyści: Artur Nacht-Samborski, Juliusz i Łada Studniccy, Jacek i Hanna Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie, Janusz Strzałecki, Piotr Potworowski i Jan Cybis. Tu powstał termin „szkoła sopocka”, o który do dziś trwają spory. Dylemat polega na tym czy był to nurt, styl, czy może tylko postawa miejscowych malarzy wobec wszechobecnego wówczas socrealizmu.

 

Wiele miejsca poświęcamy również aktualnym wydarzeniom artystycznym mającym miejsce na Wybrzeżu.PRACA MIESIĄCA

Widok na stary Gdańsk, 1928
Jan Kanty Gumowski

Widok na stary Gdańsk, 1928
O autorze:

Jan Kanty Gumowski (1883, Krościenko nad Dunajcem – 1946, Kraków)
Malarstwo i rysunek studiował w Krakowskiej ASP pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Konstantego Laszczki. Studia kontynuował również we Włoszech (1911 -1912) oraz w Monachium i Paryżu (1913-1914) W czasie I wojny światowej walczył w I Brygadzie Legionów. W latach 1915-1928 wydał 5 zeszytów litografii : Motywy architektury swojskiej, Lublin, Jasna Góra, Widoki Krakowa, Gdańsk. Zeszyty ukazywały się pod wspólnym tytułem Motywy Architektury Polskiej, z których V teka poświęcona jest Gdańskowi, zawiera 20 prac i stanowi obok tek Johanna Carla Schultza jedną z najpiękniejszych tek graficznych poświęconych Gdańskowi. Została wydana w 1928 roku, w sposób sugestywny i prawdziwy oddaje polski charakter Gdańska. Prace zostały stworzone w większości podczas jego pobytu w mieście między czerwcem a sierpniem 1928 roku. Artysta mieszkał w Gdańsku i w Oliwie. Jego patriotyczna postawa w charakterze litografii pozostawia świadectwo polskości miasta i tworzy nadzieję na odzyskanie w przyszłości Gdańska dla Polski.

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam