• Co prawda historia powołania pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku sięga 50 lat, jednak Sopot tej szacownej instytucji doczekał się dopiero przed 20 laty.
  • 1 października 2023 roku w wieku 87 lat odszedł prof. Jan Góra, sopocki malarz, grafik, rysownik, wykładowca malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
  • Na ostatni wernisaż wystawy malarskiej Gazety Gdańskiej sezonu 2023 przyjechał Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak się okazało pobyt ministra związany był z wręczeniem Ryszardowi Kowalewskiemu, gdańskiemu malarzowi Himalajów, obchodzącemu 50-lecie działalności twórczej medalu Gloria Artis, Zasłużony Kulturze.
  • Dobiegł końca cykl wystaw Bogusława Góreckiego, zatytułowany „Pejzaże”, zorganizowany przez redakcję „Gazety Gdańskiej”. W trzech wystawach blisko 70. letniej pracy twórczej pokazaliśmy prawie 90 prac artysty.
Banner

Witamy

 Galeria Essey jest portalem sztuki i specjalizuje się w prezentacji europejskiego malarstwa marynistycznego oraz malarstwa artystów związanych z Wybrzeżem. Przedstawiamy również malarzy XIX-wiecznego Gdańska, a także mało znanych twórców Wolnego Miasta Gdańska.

 

Jednym z podstawowych tematów jest  jednak prezentacja malarzy sopockich. Zaraz po wojnie sopocką szkołę malarstwa tworzyli wielcy artyści: Artur Nacht-Samborski, Juliusz i Łada Studniccy, Jacek i Hanna Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie, Janusz Strzałecki, Piotr Potworowski i Jan Cybis. Tu powstał termin „szkoła sopocka”, o który do dziś trwają spory. Dylemat polega na tym czy był to nurt, styl, czy może tylko postawa miejscowych malarzy wobec wszechobecnego wówczas socrealizmu.

 

Wiele miejsca poświęcamy również aktualnym wydarzeniom artystycznym mającym miejsce na Wybrzeżu.



PRACA MIESIĄCA

Kościół Mariacki podczas remontu, 1930
Paul Dannot, Dannowski

 Kościół Mariacki podczas remontu, 1930
O autorze:

Paul Dannot, Dannowski (1890, Gdańsk –1943, Gdańsk)
Gdańszczanin, znany jako dobry portrecista, malarz architektury Gdańska. Malował również okolice miasta, do sztuki podchodził z wielką miłością. Poza techniką olejną często sięgał do trudnych akwareli. Zaprzyjaźniony był z innym bardzo dobrym gdańskim malarzem Bruno Paetschem, wspólnie namalowali kilka obrazów, niestety, sławiących idee narodowych socjalistów. Zachowały się zdjęcia takich obrazów, jednoznacznie wskazujące na ich preferencje; również zmiana nazwiska na Dannot może potwierdzać te przypuszczenia. Artysta należał do najzdolniejszych malarzy Wolnego Miasta Gdańska. Wiele jego dzieł przetrwało wojnę ale po jego nagłej śmierci zostały wywiezione do Niemiec.

Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam