Narodowe Czytanie | „Balladyna” Juliusza Słowackiego ONLINE | 5.09.2020

W sobotę, 5 września 2020 roku zapraszamy na czytanie dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”. W ramach dziewiątej odsłony Narodowego Czytania usłyszymy wybrane fragmenty sztuki w interpretacji aktorów współpracujących z Teatrem Wybrzeże. W role: Juliusza Słowackiego, Kirkora, Pustelnika, Skierki oraz Goplany wcielą się: Krzysztof Gordon, Piotr Łukawski oraz Magdalena Boć.

 

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta zadedykował „Balladynę” autorowi „Irydiona” – Zygmuntowi Krasińskiemu.

J. Słowacki połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie realizowane jest w jak najbezpieczniejszej formie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

 

Wydarzenie dostępne będzie wyłącznie w wersji ONLINE.

 

Oglądaj na:

https://tps-dworek.pl/narodowe-czytanie-balladyna-juliusza-slowackiego-5-09-2020/
FB:/Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

Dostęp bezpłatny

 

Zapraszamy!

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz redakcja dwumiesięcznika literackiego „Topos” od początku biorą aktywny udział we wspólnej lekturze wybitnych dzieł literatury polskiej. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza"  Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry , a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę"  Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele"  Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter –w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia"  Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, "Antologii Niepodległości "– specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie– zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego . Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

 

Z okazji 9. edycji Narodowego Czytania Prezydent skierował specjalne przesłanie, które zachęca do udziału w akcji wyrażające wiarę „że w tym szczególnym czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”. 

 

 

 

źródło: www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/

 

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam