Rozstrzygnięcie konkursu „Fortepian Szopena”

Dobiegła końca szósta edycja konkursu Wiersz + Obraz. Tegoroczny konkurs poświęcony został 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Wybitnej postaci polskiego romantyzmu. Niedocenianego za życia, dziś odkrytego i obdarzonego wielkim szacunkiem. Tytułowym wierszem był poemat „Fortepian Szopena” Organizator wydarzenia Towarzystwo Przyjaciół Sopotu Główną Nagrodę przyznało pracy gdańskiemu artyście Mariuszowi Hoffmanowi. Wręczenie nagrody odbyło się w Sopockim Dworku Sierakowskich. Gościnnie wystąpił Piotr Pawlak, gdański pianista młodego pokolenia, uczestnik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, wiersze recytował Krzysztof Gordon, aktor „Teatru Wybrzeże”.


Historia miała miejsce 19 września 1863 roku w Warszawie podczas powstania styczniowego. Zamach na generała Fiodora Berga – namiestnika Królestwa Polskiego - nie udał się. Z poddasza Pałacu Zamoyskich na Nowym Świecie w Warszawie na powóz Berga jadący na Zamek Królewski spadło kilka bomb raniąc konie i adiutanta rosyjskiego namiestnika. Odwet Rosjan był natychmiastowy, sprawców nie złapano, jednak restrykcje dosięgły mieszkańców budynku. Aresztowano i skazano na 8 lat ciężkich robót Stanisława Antoniego Zamoyskiego. Pałac splądrowano. Mężczyzn zabrano do Cytadeli Warszawskiej. Meble, obrazy, książki wyrzucono na bruk. Na bruk został wyrzucony również fortepian niegdyś należący do Fryderyka Chopina. Cyprian Kamil Norwid to wydarzenie upamiętnił w wierszu „Fortepian Szopena”.

Mariusz Hoffman, "Fortepian Szopena" Nagroda Główna w Konkursie Wiersz+Obraz, 2021


To już szósta edycja plastyczno-poetyckich spotkań w Sopocie. Wiersz Cypriana Kamila Norwida wzbudził wielkie zainteresowanie. 61 autorów przysłało 70 prac wykonanych w wielu technikach, począwszy od malarstwa poprzez grafikę, kolaż po techniki mieszane. Prace konkursowe w przeważającej części reprezentowały bardzo wysoki poziom. Wśród uczestników, jak się okazało już po obradach jury, odkryte zostały przynajmniej w kilku wypadkach znakomitości polskiej sztuki. Jury w składzie Roswita Stern - malarka, Aleksandra Prusinowska - malarka, Stanisław Seyfried - krytyk, „Gazeta Gdańska”, Krzysztof Kuczkowski - poeta, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Topos” postanowiło w wieloetapowych obradach pierwszą nagrodę przyznać Mariuszowi Hoffmanowi za pracę zatytułowaną „Fortepian Szopena”, drugą nagrodę otrzymał Augustyn Ignacy Longa, a trzecią Paweł Pacholec. Przyznano również pięć wyróżnień, które otrzymali: Izabela Rajska, Marzena Sroczyńska-Gudajczyk, Julia Boros, Karolina Bednarska i Katarzyna Taudul. 32 autorów zostało zaproszonych do wzięcia udziału w wystawie pokonkursowej.

August Ignacy Langa, Nagroda IIPaweł Pacholec, Nagroda III


Niewątpliwie praca Mariusza Hoffmana w najpełniejszy sposób zawarła przesłanie konkursowe. W sposób ekspresyjny, w technice kolażu, grafiki komputerowej i malarstwa ze świeżym pomysłem wykorzystującym narrację klasycznego teatru greckiego, Hoffman zaprezentował graficzną interpretację wiersza Cypriana Kamila Norwida. Język i styl przedstawienia nawiązuje do klasyki tragedii greckiej. Ogień, Pożar, Przemoc, z upadającego fortepianu na ulicę wyłania się Nike z Samotraki, wokół rozpada się świat, dymy, kolby karabinów, scena wydaje się być zamrożona choć mimo wszystko żyje muzyką. Zaklęty w obrazie dźwięk, to jęk upadku wznoszący się pionowymi liniami ku rozdartemu niebu. W niebie zdruzgotanym przez wrogów Polski pękającym odradza się muzyka. Muzyka Chopina staje się nadzieją odrodzenia, polonezy, mazurki traktowane były jak synonim polskości, to one często znaczyły więcej niż rzucane na moskali bomby. Nike z Samotraki wyrasta jako symbol moralnego zwycięstwa. Zwyciężono naród brutalną siłą, ale pozostało moralne niepokonanie. Ten bardzo patriotyczny wiersz-poemat to ogień i krew podpalonej Polski, biel to dobro i prawda, czerń to śmierć. Fortepian runął na bruk. Polska jako Nike jest niepokonana. Praca Hoffmana jak poemat Norwida odwołuje się do tragedii greckiej. Autor w sposób bardzo dojrzały korzysta z najskrytszych fragmentów poematu, by dać dowód zwycięstwa i wielkiego patriotyzmu. Jego interpretacja trudnego wiersza Norwida odsłoniła mistrzowskie, zawiłe wersy poematu, a graficzny wyraz dzieła nadał pracy głęboko artystyczny wymiar.

Mariusz Hoffman, Laureat Nagrody Głównej


Wydarzenie realizowane było przy wsparciu Gminy Miasta Sopotu i dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizatorem udanego przedsięwzięcia było Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Wystawa prac w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu potrwa do 7 listopada 2021 w godz. 12-18.

Stanisław Seyfried

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam