Kolekcja Andrzeja Walasa w Galerii ZPAP

Wystawa „Malarze XIX-wiecznego Gdańska” dla publiczności zostanie udostępniona w sobotę 31 maja w gdańskiej Galerii ZPAP na ul. Piwnej. Zaprezentowanych zostanie dwudziestu ośmiu gdańskich malarzy i pięćdziesiąt dwa  obrazy z prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa.

 

To rzadka okazja, bowiem wystaw prezentujących sztukę XIX wieku jest bardzo mało. Gdańscy artyści, pierwsze szlify wtajemniczenia  malarskiego zdobywali w miejscowej szkole sztuk pięknych. Najzdolniejsi dalszą naukę kontynuowali w europejskich akademiach artystycznych. Niektórzy z nich powracali do swego miasta. Niektórzy bywali tu jedynie w podróżach studyjnych i sentymentalnych.

 

Fragment obrazu, Johanna Carla Schultza "Pinie z Neapolu", olej

 

Fragment obrazu, Juliusa Gottheila "Oliwa", olej

 

 

Wystawa obrazów z kolekcji Andrzeja Walasa może przypomni wielu zapomnianych artystów, o których specjalnie w minionym okresie nikt się nie troszczył. Wbrew panującej opinii o słabości XIX-wiecznego gdańskiego malarstwa, trzeba powiedzieć, że kilku gdańskich artystów zrobiło wielkie kariery. Obrazy ich spotykać możemy w największych muzeach świata. Na wystawie zobaczymy co najmniej parę takich dzieł. Warto  również wspomnieć, że gdańskie malarstwo coraz częściej pojawia  się na aukcjach sztuki w Londynie, Amsterdamie, Monachium czy Berlinie. Zasoby gdańskiego Muzeum Miejskiego przetrzebiła wojna. Tylko w części udało się odzyskać przedwojenne zbiory. Teraz na ratunek przyszli kolekcjonerzy prywatni ściągający do miasta wiele wspaniałych dzieł, których miejsce powinno być w Gdańsku. Najlepszym przykładem takiego zakupu jest „uratowanie” obrazu Johanna Carla Schultza „Pinie z Neapolu”, który jest ozdobą wystawy.

 

Fragment obrazu, Moritza Wimmera "Targ Rybny", akwarela

 

 

Fragment obrazu, Willibalda Wernera "Żaglowce przy Ołowiance", olej

 

 

Nowe obrazy, które w ostatnim roku dołączyły do prywatnego zbioru zupełnie zmieniły jego wartość pod względem artystycznym. Teraz  Andrzej Walas dołączył do dwóch największych kolekcjonerów mieszkających na początku XX wieku w Gdańsku, mowa o Lesserze Giełdzińskim i Friedrichu Basnerze. Przypomnę tylko, że ich zbiory zostały sprzedane na aukcjach jeszcze przed wojną w Berlinie. Szkoda, bo powinny zostać w Gdańsku. Dziś po tylu latach, niektóre obiekty zostają odkupowane na europejskich aukcjach i wracają do Gdańska. Tego typu kolekcjom należy się szacunek i ochrona.

 

Fragment obrazu, Carla Detloffa "Łódź podczas sztormu na zachodnim wybrzeżu Anglii", olej

 

 

Na wystawie zobaczymy zatem wiele dzieł reprezentujących najwyższy poziom artystyczny XIX-wiecznego europejskiego malarstwa. Zabraknie kilku znanych artystów, o czym pisałem wcześniej (Wilhelm Stryowski, Louis Sy, Otto Brausewetter, Albert Juchanowitz). Zobaczymy jednak obrazy takich mistrzów gdańskiego malarstwa jak: Johann Carl Schultz, Friedrich Eduard Meyerheim, Eduard August Hildebrandt, Carl Theobald Gregorovius, Aleksander Wilhelm Meyerheim, Julius Gottheil, Carl Eduard Detloff, Bernhard Maximilian Sturmhöfel, Carl Gustaw Rodde, August von Brandis, Alfred Scherres, Carl Scherres, Arthur Bendrat, Berthold Frantz Hellingrath czy wielu innych.

Wystawie towarzyszyć będzie starannie wydany katalog.

 

Stanisław Seyfried
obrazy pochodzą z kolekcji Andrzeja Walasa

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam