Gdańskie zbiory w Instytucie Herdera

Coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników historii Gdańska, których sukcesywnie przybywa, cieszą się wykłady organizowane przez Towarzystwo „Dom Uphagena”. Te cykliczne wykłady organizowane pod wspólnym tytułem  „Kultura dawnego Gdańska” jak ostatnio miałem okazję przekonać się ściągają rzesze młodych ludzi, którzy już dziś  prezentują olbrzymią wiedzę z zakresu historii naszego grodu. Ostatnie październikowe spotkanie było poświęcone gdańskim zbiorom Instytutu Herdera w Marburgu.

 

Założony w 1950 roku Instytut zajmuje się  badaniami historycznymi w krajach Europy środkowo wschodniej: Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie i w Estonii. W swoich zbiorach posiada ponad 600 tys. pozycji w tym między innymi: 33 tys. map, ponad 600 zdjęć lotniczych, kilka milionów wycinków prasowych oraz olbrzymią kolekcję zdjęć Gdańska.

 

 

Wykład wygłosili: dr Elke Bauer i dr Dietmar Popp i to w języku polskim co dodatkowo wywołało duże zainteresowanie i wzbudziło wielkie uznanie. Z racji ograniczeń czasowych, wykładowcy skupili się rzecz jasna na prezentacji ogólnych informacji na temat Instytutu oraz kilku istotnych dla Gdańska kolekcji tematycznych, które obejmowały przede wszystkim nieznane i niepublikowane materiały ikonograficzne. Między innymi przedstawili informację na temat gdańskich zbiorów zabezpieczonych pod koniec wojny przez niemieckich historyków Ericha Keysera, Willego Drosta i Ericha Volmara. Zaprezentowali również serię ciekawych zdjęć lotniczych Gdańska i  Sopotu  pochodzących z 1929 roku, a także zbiór fotografii  miejscowych kurhausów.  Gdańskie materiały przechodzą digitalizację, ale co równie ważne, Instytut młodym polskim doktorantom udostępnia zbiory w ramach współpracy, do dalszych badań nad historią naszego miasta.

 

 

Niemieccy naukowcy już od  początku lat 90-tych, XX wieku współpracują z różnymi gdańskimi instytucjami. Wzorcowo układa się współpraca z  Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Przykładem może być  rekonstrukcja  przeprowadzona przed laty Domu Uphagena. Udostępniono wówczas zdjęcia i plany ukazujące oryginalny wygląd poszczególnych  fragmentów kamienicy. Za działalność na rzecz Gdańska, niemiecka  instytucja została uhonorowana w 2014 roku tytułem „ Honorowy Ambasador Gdańska”.


Następne spotkanie już za miesiąc, 26 listopada - mgr Renata Wiloch – Kozłowska wygłosi wykład zatytułowany „Relikty zamku krzyżackiego odkryte w czasie badań archeologicznych przy ulicy Grodzkiej  9 i 19 w Gdańsku”.

Stanisław Seyfried

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam