Marynistyka w stylu abstrakcji ekspresyjnej Marka Wróbla

Wystawa prac Marka Wróbla zainaugurowała działalność galerii sztuki „Park” w Parku Naukowo-Technologicznym.

 


Marek Wróbel maluje już od ponad 30 lat. Jego sztuka  cały czas wzbudza duże zainteresowanie,  przyciąga swoim optymizmem, czystością, nasyceniem barw, ekspresją. Choć sam czasami uważa, że jego dynamiczny styl malowania nieco osłabł. Natomiast ja uważam, że jego malarstwo nabrało pewnej dostojności, nabrało szlachetnej patyny i jest coraz ciekawsze. Przypuszczam, że doświadczenia życiowe i artystyczne utwierdzają go o wyborze właściwej drogi,  którą obrał przed laty. To widać, że czuje się dobrze  a malowanie cały czas sprawia mu przyjemność. Przypomnę, że jego estetyka malarska rodziła się pod okiem trzech znakomitych profesorów naszej  gdańskiej  uczelni Hugona Laseckiego, Władysława Jackiewicza i Kiejstuta Bereźnickiego. Uczelnię kończył w 1984 roku, ale nie wybrał tak wówczas modnej drogi „nowych dzikich”, wręcz przeciwnie zafascynowany był malarstwem „szkoły nowojorskiej”, wybrał spojrzenie na sztukę Willema de Kooniga.

 

Marek Wróbel i Andrzej Stelmasiewicz - Prezes Zarządu Fundacji "Wspólnota Gdańska"

 

Ostatnia jego wystawa w nowej przestrzeni, którą udostępniła Pomorska Strefa Ekonomiczna jest tego dowodem. Prezentowanych jest około 30 obrazów, sporych formatów. Jednak część wystawy mieści się w nowoczesnym łączniku, gdzie przewidziano tylko oświetlenie dzienne, szkoda, bo właśnie w nim, prezentowane są obrazy morza, które wywołują, przynajmniej we mnie, największe przeżycia. Wróbel żywioł morski widzi po swojemu. Uwielbiam tę niemiecką ekspresję, która zapewne jest również  wielką inspiracją gdańskiego artysty. Morze w wydaniu Marka Wróbla, w swojej tajemniczości wywołuje wyjątkowe doznania.

 

 

 

Józef Bela - Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku

 

 

Polecam obejrzenie wystawy, jednak przy świetle dziennym. Warto, bo nowoczesna przestrzeń galerii „Park” jest jakby stworzona do prezentacji twórczości Marka Wróbla.   
Stanisław Seyfried

Pomorska Strefa Ekonomiczna i Fundacja „Wspólnota Gdańska” zapraszają do Parku Naukowo-Technologicznego (Gdańsk - ul. Trzy Lipy 3, budynek B, II piętro). Wystawa jest zarazem inauguracją galerii sztuki „Park”. 

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam