80-te urodziny mistrza Kiejstuta

Na jubileuszowej wystawie organizowanej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie  prezentowane są obrazy i rysunki wybitnego artysty Kiejstuta Bereźnickiego.

 


Kiejstut Bereźnicki urodził się w 1935 roku w Poznaniu. Od dzieciństwa mieszkał w Gdyni Orłowie. W Gdyni ukończył liceum ogólnokształcące. Od lat sześćdziesiątych XX wieku mieszka w Sopocie. Jest jednym z najbardziej oryginalnych malarzy mieszkających na Wybrzeżu. Jego metaforyczna sztuka, w swym wyrazie wyznaczyła odrębną drogę poszukiwań artystycznych miejscowych malarzy. Maluje osobliwe obrazy oparte  na realnych wizjach otaczającego nas świata, z drugiej zaś strony wprowadza atmosferę tajemniczego klimatu surrealistycznego. Tworzy nieco inny widok  rzeczywistości penetrującej głębiej z większym sensem, który nie jest do końca znany i odgadniony.

 

 

 

 

 

Studiował w Gdańskiej PWSSP w pracowni prof. Stanisława Teisseyre, dyplom otrzymał w 1958 roku. W latach 1981-1984  w gdańskiej uczelni pełnił funkcję prorektora. Od 1982 roku prowadzi dyplomującą pracownie malarstwa, będąc jednocześnie wykładowcą w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1984 roku, a profesora zwyczajnego w 1994 roku. W 1988 roku reprezentował polskie malarstwo na Międzynarodowych Targach Sztuki w Kolonii. W 2008 roku obchodził 50-lecie pracy twórczej. Teraz 80-te urodziny.

 

 

 

 

 

Prace Kiejstuta Bereźnickiego znajdują się między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Poznaniu,  Wrocławiu i Szczecinie w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Muzeum Śląskim w Katowicach, w zbiorach Urzędu Miasta Sopotu, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, oraz w muzeach w  Paryżu,  Bochum, Moskwie, Bordeaux i Sofii oraz w zbiorach prywatnych w wielu krajach na całym świecie. Artysta uczestniczył w ponad 100 zbiorowych wystawach sztuki w Polsce i za granicą. Brał udział w wystawach poplenerowych w kraju i za granicą m. in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Katowicach, Zielonej Górze, Białymstoku. Jest laureatem II edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2002, przyznawanej przez gdański Okręg  ZPAP, oraz wielu innych prestiżowych nagród. Cały czas mieszka i pracuje w Sopocie.

 

 

 

Wystawa jego prac czynna będzie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 21.06.2015. Od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00.


fot. Stanisław Seyfried

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam