Pamięci Gerarda Jürgena Blum – Kwiatkowskiego

Na początku grudnia 2015 r. opublikowaliśmy artykuł zatytułowany: „ Jürgen  Blum / Gerard Kwiatkowski  - W imieniu sztuki”. Tekst poświęcony był elbląskiemu artyście, który stworzył Galerię El oraz pięć edycji Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Już w czasie pisania tamtego tekstu Jerzy Wojewski jeden z współzałożycieli Galerii El wspominał o upamiętnieniu w mieście osoby Gerarda Kwiatkowskiego. Teraz otrzymaliśmy list od niego  kierowany do Prezydenta Miasta Elbląga, pod którym tak jak zapewne środowisko polskich artystów również się podpisujemy.

                                                 

Prezydent Miasta Elbląga
Pan Witold Wróblewski

W ubiegłym roku 11 sierpnia zmarł Gerard Jürgen Blum – Kwiatkowski. W imieniu tych, którzy od początku z nim byli wnoszę by dla uczczenia i utrwalenia pamięci o nim i jego dokonań dla naszego miasta, Galeria El, która powstała głównie z jego inicjatywy nazywała się: Galeria El imienia Gerarda Kwiatkowskiego.


Uważamy, że to będzie najwłaściwsza forma uczczenia jego pamięci – bo to on w roku 1961 utworzył Galerię El – zostawił nam – miastu.
Szczycimy się tym – jesteśmy my elblążanie mu to winni. Niech nazwa Galeria El im. Gerarda Kwiatkowskiego wszystkim przypomina, że ta galeria – laboratorium sztuki powstała dzięki jego energii i wizji, do której nas zapalił i razem z nim podnieśliśmy to miejsce z gruzów i ruin – byliśmy wtedy z nim – stąd ta prośba.

 

Gerard Kwiatkowski

 

Tu po raz pierwszy ujawnił swój talent do realizacji rzeczy niemożliwych. Był twórcą kolejnych pięciu Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w latach 1965-1973. Otrzymuje wtedy nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W roku 1974 przeniósł się do RFN, gdzie stworzył kilka Stacji Sztuki we wschodniej Hesji. Z wielkim zaangażowaniem propaguje na terenie Niemiec i całej Europy Zachodniej dorobek polskiej sztuki, organizuje między innymi wiele ważnych wystaw indywidualnych polskich współczesnych artystów. W Polsce przez całe lata uczestniczył jako artysta w wielu wystawach zbiorowych.
Został wyróżniony odznaczeniem za zasługi dla kultury polskiej – w tym Nagrodą  im. Katarzyny Kobro, Nagrodą im. J. Stajudy, jak również Medalem Honorowym miasta Hünfeld i Nagrodą Prezydenta Elbląga w dziedzinie kultury i sztuki, jak i najcenniejszym – Medalem „Zasłużonym Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, także w 1992 r. od  ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego otrzymuje dyplom za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Nie traci też kontaktów z Elblągiem – Galerią El. Od roku 2007 intensywność współpracy wzrasta. Ze swojej kolekcji międzynarodowej sztuki nowoczesnej daruje Galerii El – miastu Elbląg - wybrany zbiór (ok. 300 eksponatów) sztuki nowoczesnej i dla ekspozycji tej kolekcji przywozi projekt szklanych empor, które w  Galerii El są gotowe na wiosnę 2011 r.

 
W dniu 26 kwietnia 2011 r. uchwałą Miejskiej Rady zostaje Honorowym Obywatelem Elbląga. Niech obok Honorowego Obywatela miasta Elbląga nadanie Galerii El jego imienia będzie tym ukoronowaniem pamięci o nim.

Z poważaniem
Jerzy Wojewski

Współzałożyciele Galerii El wg Pisma do wydziału spraw wewnętrznych Prez. MRN w Elblągu z dn. 06. 01.1962 r.: Jerzy Wojewski, Wacław Nadziarkiewicz,  Lechosław Rutkowiak.
Wspierający od początku działalność Galerii El: Janusz Hankowski, Nina Błeszyński-Wojewska, Mirosław Dymczak.

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam