Nagroda malarska im. K. Ostrowskiego dla Janusza Lewandowskiego

Kapituła Nagrody powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, pod przewodnictwem prof. Teresy Grzybkowskiej, przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa mazowieckiemu artyście Januszowi Lewandowskiemu. Nagroda jest wyróżnieniem za rok 2016 i przyznano ją za twórczą kontynuację polskiego malarstwa pejzażowego z najświetniejszego jego okresu, przełomu XIX i XX wieku.

 


Janusz Lewandowski podjął twórczy dialog z mistrzami tego pejzażu zwłaszcza Jackiem Malczewskim, umieszczając w dalekich przestrzeniach ujęte szkicowo w nowej, własnej formie postaci. Artysta urodził się w Rokiciu k/Płocka (1937). Był uczniem Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Studia ukończył w roku 1964 na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie pod kierunkiem Artura Nacht-Samborskiego i Stefana Płużańskiego. Mazowiecki krajobraz maluje delikatnie, swobodnym kolorem i subtelną fakturą. Poprzez swoje doświadczenie, pod wrażeniem natury rozległych mazowieckich przestrzeni, prowadzi z nimi dialog. Zauroczony jest malarstwem przełomu wieku XIX i XX. Dotyka polskiej szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego, ale sięga też po symboliczne postaci Jacka Malczewskiego. Tworzy jednak swój świat, poetycki, ale cały czas z polską symboliką i oddechem Artura Nacht – Samborskiego. Świat przesiąknięty wspomnieniami, dotykającymi granicy życia i śmierci. Swoje sceny umiejscawia w atmosferze zapadającego zmierzchu. To właśnie one tworzą klimat tych nostalgicznych obrazów. Wręczenie nagrody oraz wystawa prac laureata odbędzie się 26 października w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

 

Janusz Lewandowski

 

 

Obrady Kapituły: prof.Teresa Grzybkowska, historyk sztuki, Ryszard Kowalewski, prezes O.G ZPAP

 

 

Janusz Lewandowski, Chochoły I, część tryptyku Szepty, 2003, olej, płótno

 

 

Janusz Lewandowski, Ranny Centaur, 2010, olej, płótno

 

Zdjęcia: Erazm Ciołek
Stanisław Seyfried

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam