Impresjonista z Kwidzyna

Nie należał do wielkiej trójcy impresjonistów niemieckich: Corinth, Libermann, Slevogt. Nie miał jednak czego się  wstydzić , poziomem swojego malarstwa często zbliżał się do ich twórczości. Ernst Kolbe, malarz z Kwidzyna niedoceniany przez lata, wręcz zapomniany, nawet w swojej ojczyźnie.

 

Dziś pamiętają o nim nieliczni. Jak mówimy o malarzach, którzy zapisali się  w historii sztuki europejskiej wymieniamy go wraz innymi twórcami, również tymi pochodzącymi z Kwidzyna: Räuber, Windmüller, Kolbe. To miasto położone  na Powiślu miało szczęście do wybitnych malarzy.

 

Ernst Kolbe, Litografia, " Ulica Piwna"

Ernst Kolbe, Litografia, " Ulica Piwna"

 

Był blisko, ocierał się o najlepszych, nawet w roku 1913 otrzymał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów. Ernst Kolbe urodził się w 1876 roku, jego biografia nie jest do końca znana. Lata młodzieńcze spędził  koło Stargardu na Pomorzu i nie wiadomo czy jeszcze kiedykolwiek powrócił do Kwidzyna. Może podczas licznych pobytów w Gdańsku, wypuszczał się do swojego rodzinnego miasta. Nie trafiłem jednak na jego prace przedstawiające Kwidzyn.

 

Ernst Kolbe, olej, "Ulica Piwna w Gdańsku"

Ernst Kolbe, olej, "Ulica Piwna w Gdańsku"

 

Malował bardzo dużo, również w Prusach. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w Berlinie u doskonałych twórców, którzy dali mu podstawy bardzo dobrego wykształcenia malarskiego. Julius Ehrentraut, profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, przygotował go pod kątem technik litograficznych, a przede wszystkim dał mu solidne podstawy rysunku, natomiast prof. Paul Vorgang przygotował go pod kątem malowania pejzażowego. Największy wpływ na osobowość artystyczną miał jednak jego kolejny sławny  nauczyciel prof. Eugen Bracht, u którego w 1899 roku Kolbe rozpoczął kolejne studia i już jako uczeń mistrzowski odbył z nim kilkuletni staż w Dreźnie. Po latach analizując jego prace, dokładnie możemy zobaczyć wpływ  berlińskich nauczycieli i rozwój jego talentu. Malowanie rozpoczął od tradycyjnych, realistycznych pejzaży. Po przystąpieniu do Stowarzyszenia Artystów Berlińskich i odbyciu kilku podróży studyjnych jego talent rozkwitł. Przemieszczał się odwiedzając zakątki położone nad Morzem Północnym i Bałtyckim. Odwiedził wyspę Sylt oraz góry Tyrolu i lasy Bawarskie. Powstało wówczas wiele prac i to zarówno pejzaży jak i wiele obrazów przedstawiających wnętrza domów rybaków z wyspy Sylt jak i wnętrza domów mieszczan Lubeki i Gdańska. Można zauważyć w nich pozostałości wpływu niemieckiego biedermajeru, mocno zabarwionego już pojawiającą się stylistyką malarstwa impresjonistycznego. Kolbe uwielbiał malować ulotne chwile, spontanicznie, szybko szkicując. Rozwijał się, od wiernie odtwarzanej rzeczywistości do głębokiego osobistego spojrzenia na otaczającą przyrodę.

 

Ernst Kolbe, olej, "Stare schody". (dom Uphagena w Gdańsku)

Ernst Kolbe, olej, "Stare schody". (dom Uphagena w Gdańsku)

 

Obok ważnej realistycznej treści, która tak mocno utrwalana była w Akademii, oddawał w sposób mistrzowski nastrój i wrażenia, budując je za pomocą wypracowanych przez siebie technik prowadzenia pędzla i za pomocą koloru. W późniejszych pracach jeszcze bardziej zbliżył się do natury, przyrody i zjawisk atmosferycznych. W swoich pejzażach oddalał horyzont, minimalizował krajobraz, pozbawiał go wszelkiego sztafażu tworząc pustą przestrzeń, skupiał się za to na efektach świetlnych i emocjach wywoływanych przez przyrodę.

 

Erns Kolbe, olej, "Kapliczka"

Erns Kolbe, olej, "Kapliczka"

 

Ernst Kolbe nie doczekał się jeszcze należnego mu miejsca, nawet pośród tych artystów, którzy pochodzącą z naszego terenu. Dziś na europejskich aukcjach sztuki organizowanych przez renomowane domy aukcyjne od czasu do czasu trafić można na jego prace. Umarł w 1945 rok , pochowany  jest na cmentarzu w Rathenow.

Na ostatniej wystawie „Malarze Gdańscy1850-1950" w Muzeum Sopotu mogliśmy zobaczyć jego trzy prace, które z wielka przyjemnością, możemy przedstawić również czytelnikom portalu ”Wybrzeże24” i „Gazety Gdańskiej”. 

Stanisław Seyfried

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam