Powrót do źródeł Danuty Joppek

Danuta Joppek, gdańska malarka, sięgająca do tradycji sztuki europejskiej, korzysta również z miejscowej kultury Kaszubów.  



Artystka nie traktuje jednak bezkrytycznie ich regionalizmu i często pojawiającej się powierzchownej cepeliowskiej charakteryzacji. Inspiruje ją głęboka więź z naturą, ziemią, a przede wszystkim ich mową. Sama mieszka nad morzem, oddycha tradycją regionu często rozsądnie korzystając z motywów kultury Kaszubów.


W roku 2012 Joppek wraz z peruwiańską artystką Norą Sidoine zaprezentowały płótna inspirowane szeroko pojętą tradycją swoich ojczyzn. Motywy Kaszubskie w twórczości artystki pojawiają się od czasu do czasu i tworzą jej charakterystyczny rys. To między innymi siedem podstawowych barw kaszubskich. Tak powstał poliptyk składający się z siedmiu pejzaży.


Danuta Joppek, Siedem pejzaży Kaszubskich


Gdańska malarka po ukończeniu studiów plastycznych w Poznaniu i w Gdańsku, swoje skrzydła rozwinęła we Francji. Spotkanie w Prowansji André Verdeta, malarza, rzeźbiarza, poety, miało wielki wpływ na jej dalszą twórczość, bowiem, wystawa, którą przygotowała z francuskim artystą okazała się wielkim sukcesem. Tak jak dziś Kaszubi stanowią jej inspirację tak wtedy Verdet i jego przyjaciele Picasso, Matisse, Chagall, czasem sztuki nowoczesnej wypełniali jej płótna swoją wrażliwością.


Danuta Joppek



Wystawa prac gdańskiej artystki „Dobre słowo otwiera serce” odbędzie się między 5 a 29 września w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Pałac Przebendowskich.   


Stanisław Seyfried

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam