XII spotkanie „W drodze” Danuty Joppek

W atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia grupa gdańskich artystów spotkała się w Ratuszu Staromiejskim na cyklicznie przygotowywanej przez malarkę Danutę Joppek wystawie „W drodze”.

 


Artystka po raz trzeci w tym sezonie przygotowała wydarzenie, które w tym roku miało bardzo uroczysty międzynarodowy kontekst, bowiem swoje edycje prezentowało w Krokowej z uczestnictwem artystów niemieckich, w Ankarze z artystami z Turcji, Iraku i Francji oraz teraz w Gdańsku. Tym razem zobaczyliśmy dorobek ostatnich miesięcy czworga artystów reprezentujących dość zbliżone do siebie, ale jednak odmienne w szczegółach spojrzenie na twórczość malarską. Obok Danuty Joppek swoje prace wystawili Alicja Bach, Monika Sobczak-Konca i Mariusz Kułakowski. Na wernisażu pojawił się również dawno nie widziany prof. Włodzimierz Łajming, który miał znaczny wpływ w wykształcenie malarskie bohaterów wieczoru.

 

Danuta Joppek

 

„W drodze” to niezobowiązujący cykl spotkań artystów różnej proweniencji. Danuta Joppek, wymyślając przed ośmiu laty wydarzenie skupiające wokół siebie twórców różnych pokoleń, różnych środowisk twórczych, pochodzących z różnych krajów, różnie malujących, miała na myśli daleko idącą wymianę poglądów na temat nie tylko własnej sztuki, ale przede wszystkim znalezienia chwili spokoju i oddechu przy lampce wina, zwolnienia tempa ciągłej gonitwy w naszym zwariowanym świecie i zastanowienie się co dalej. Dziś, przychodzi czas refleksji i konstatacji nad tym co udało się zrobić.

 

 


Podczas tych ośmiu lat przewinęło się przez cykl dwunastu wystaw około 350 artystów z 14 krajów. Przyjeżdżali malarze obu Ameryk, z Bliskiego Wschodu, z Afryki i z Europy. „W drodze” gościło ze swoimi wystawami w Ankarze i na Litwie Narodziło się wiele przyjaźni i wspólnych przedsięwzięć, wiele osób rozwinęło swój potencjał, wzbogaciło doświadczenia, skorzystało z nowych znajomości.


XII spotkanie, przygotowane na gorąco, w tej ładnej, nie dużej, lecz przestronnej przestrzeni wystawienniczej Ratusza Staromiejskiego zaprezentowało zaledwie po kilka obrazów artystów, ale ekspozycja ta pozwoliła właśnie na ten oczekiwany oddech, choć okazała się niezbyt łatwa i prosta w odbiorze.


Mariusz Kułakowski przedstawił kilka logicznych, tonalnych, osadzonych w kulturze kontemplacji minimalistów obrazów dosłownego wyglądu, negujących koncepcję kompozycji, ale nie barwy.

 

Mariusz Kułakowski

 


Alicja Bach skupiła się na wizjach nawiązujących do iluzjonistycznych powidoków wzrokowych, uzyskiwanych poprzez operowanie figurami geometrycznymi.

 

Alicja Bach, Powidoki szpitalne, rysunek, 2017

 


Danuta Joppek pozostała wierna swojej romantycznej wizji zawartej w estetyce malarstwa ekspresji abstrakcyjnej, którą tworzy z uwzględnieniem doświadczeń kolorystycznych.


Monika Sobczak-Konca prezentująca tylko minimalnie odmienną stylistykę od swoich kolegów, projektantka scenografii i kostiumów teatralnych, sięgnęła po tradycyjny alfabet wypowiedzi, jednak z elementami malarstwa dekoracyjnego, spokojniejszego w wypowiedzi.

 

Monika Sobczak-Konca

 


Każda z osobowości w swojej prezentacji zaznaczyła wyraźnie swoje indywidualne podejście do sztuki i swoją odmienną tożsamość. Wystawa Danuty Joppek, po raz kolejny daje dowód na jakże zróżnicowany, stojący na wysokim poziomie sposób wypowiedzi gdańskich malarzy. Malarzy kontynuatorów, gdańskiej szkoły malowania, której pomost przerzucał prof. Włodzimierz Łajming. Czy dziś od pokolenia artystów wykształconych w latach 80. XX wieku, oczekujemy tego samego? Chyba tak. Taki pomost jest potrzebny dla kontynuacji tradycji już kiedyś wymyślonej sztuki, sztuki o ponadczasowych wartościach. Świat oczywiście się zmienia, ale złoty podział odcinka zawsze pozostanie taki sam, a wolność w sztuce nie powinna oznaczać dowolności. Powróćmy czasami tak jak dzieje się to w cyklu Danuty Joppek do niekwestionowanych autorytetów.

 

Prof. Włodzimierz Łajming



Od lewej: Mariusz Kułakowski, Alicja Bach, Danuta Joppek, Larry Ugwu - dyr. Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, Monika Sobczak-Konca

 


Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków wystąpił z propozycją uhonorowania gdańskiej artystki nagrodą przyznawaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, której to wręczenie nastąpi w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku 28 grudnia 2017 r. XII wystawa „W drodze” potrwa do 7 stycznia 2018.


Stanisław Seyfried

fot. Erazm W. Felcyn i Stanisław Seyfried

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam