Andrzej Stelmasiewicz: Oliwski Ratusz Kultury coraz ciekawszy

Mija czwarty miesiąc od rozpoczęcia działalności Oliwskiego Ratusza Kultury. Prace wykończeniowe jeszcze trwają, ale placówka działa już pełną parą. Z Andrzejem Stelmasiewiczem, szefem oliwskiego ratusza rozmawia Stanisław Seyfried

 


- Ostatnio zauważyłem, rozpoczęła działalność restauracja pod wdzięczną nazwą „Tu można marzyć”, za chwilę rusza hostel, a wydarzenia kulturalne nabierają tempa.
Andrzej Stelmasiewicz: Oliwski Ratusz Kultury świętował swoje artystyczne otwarcie w pierwszy weekend września 2017 roku, jednak budowa jeszcze trwa, oczywiście prace są na wykończeniu ale jednak.

 

Oliwski Ratusz Kultury

 


- Co w takim razie brakuje?
Andrzej Stelmasiewicz: Musi być jeszcze wykończona wspaniała weranda, dobiegają prace budowlane na najwyższym poziomie, gdzie zamierzamy otworzyć hostel, również pomieszczenia piwniczne wymagają dokończenia. Prace cały czas trwają. W głównych pomieszczeniach parteru i pierwszego piętra mamy już porządek. Na parterze działa restauracja „Tu można marzyć” oraz sala widowiskowa, na pierwszym piętrze mieszczą się biura fundacji, duża sala wystawiennicza, oraz trzy przestrzenie warsztatowe. Już odbywa się mnóstwo warsztatów i zajęć edukacji kulturalnej.

 

Restauracja "Tu można marzyć"



Wystawa "Twój Vincent"

 


- Dla kogo?
Andrzej Stemasiewicz: Dla wszystkich chętnych, uczestniczy w nich młodzież, dzieci, a może przede wszystkim dorośli, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje, czy to w zakresie malarstwa czy po prostu np. kreatywnego krawiectwa, mamy szeroki program propozycji.

 

Wystawa "Najważniejsza rzecz" - UNHCR/Brian Sokol



Wystawa "Najważniejsza rzecz" - UNHCR/Brian Sokol


- A działalność wystawiennicza?
Andrzej Stelmasiewicz: Też, ale to nie jest jeszcze to o co nam chodzi, bowiem tu cykl programowy jest nieco dłuższy. Ostatnio takim przebojem wystawienniczym była wystawa „Twój Vincent” którą obejrzały tysiące zainteresowanych, w tym kilka tysięcy dzieci i młodzieży, to była wystawa niezwykła, pokazująca jak był tworzony sam film. Pomysł Anny Marii Czarzastej z Fundacji „Fale Kultury”. My tutaj udzieliliśmy wystawie gościny i ją wspomagaliśmy. Młodzież przychodziła obejrzeć wystawę, ale również porozmawiać z artystami, którzy uczestniczyli w malowaniu poszczególnych klatek filmu, dzięki temu wystawa była niezwykle interesująca i rodziła się nowa wartość. Teraz otworzyliśmy nową wystawę, bardzo ważną, to prezentacja fotografii powstała na zlecenie UNHCR Agencji do spraw uchodźców Organizacji Narodów Zjednoczonych. Brian Sokol, amerykański fotografik odwiedzał różne miejsca w Azji i Afryce, fotografował ludzi, którzy w gwałtowny sposób musieli porzucić swoje domostwa. Nie mieli czasu na zastanawianie się, co mogą z domu zabrać. Zwykle uciekali przed wojną, więc zabierali tylko najważniejsze rzeczy. Autor fotografii uwiecznił te sceny. Dla Syryjczyków najważniejszymi przedmiotami były rzeczy o znaczeniu sentymentalnym, stary pierścionek czy fotografia, dla Malijczyków, to co pozwalało zachować im tożsamość i dalej czuć się częścią swojej społeczności. Inni zabierali przedmioty codziennego użytku, mogące pomóc w przetrwaniu np. maszynę do szycia. Wystawa nosi tytuł „Najważniejsza Rzecz” i pokazuje ludzi w tej dramatycznej chwili. To jest bardzo dobra i ważna wystawa, pokazująca ludzi dotkniętych i zmagających się z niezwykłą traumą.

 

Andrzej Stelmasiewicz

 


- A teatr i muzyka?
Andrzej Stelmasiewicz: W Fundacji Wspólnota Gdańska nie jesteśmy specjalistami od teatru, nie jesteśmy specjalistami od muzyki, ale zaprosiliśmy ludzi, którzy się na tym znają. Jeżeli chodzi o teatr to współpracujemy z Fundacją „Pomysłodajnia” i to oni zapraszają w każda sobotę na spektakle teatralne, mamy małą scenę i budżet mocno ograniczony, w związku z tym na razie przedstawiamy monodramy, których było już kilka i to bardzo dobrych. Natomiast w każdy czwartek odbywają się koncerty na które zaprasza Krystyna Stańko, odbyło się również wiele bardzo interesujących koncertów jazzowych. Rozwijamy się i zapraszamy.

Komentarze
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu pozyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam